EDM писал(а):И что это,что оно дает
и как это употреблять?????
употребление - согласно этикетки
продается - в множестве форм-факторов
http://medbrowse.com.ua/rastoropsha-cena/ukrainaя в форме "дрожжи пивные + расторопша" или Фиточай №11 употребляю.
"Дрожжи пивные" (Фармаком, Харьков) тоже сами по себе содержат много разных витаминов (особенно группы В) естественного происхождения (
не многоступенчатый каталитический синтез)
Хімічний склад
Лікарською сировиною є зрілі плоди розторопші, але лікувальними є сік з трави і корінь. У насінні містяться флаволігнани (силібін, силідіанін, силікрістін і ін.) (2,7%), до 32% жирної олії, до 0,1% ефірної олії, біогенних амінів, (гістамін, тирамін), смоли, чинник Т (що підвищує число тромбоцитів в крові), макроелементи - калій, кальцій, магній, залізо; мікроелементи - марганець, мідь, цинк, хром, селен, йод, бір і ін.
У насінні розторопши присутня значна кількість вітамінів групи В, необхідних для регуляції жирового обміну, живлення серцевого м'яза, нервової системи, шкіри, органів зору, а так само жиророзчинні вітаміни A, D, F, E і К.
Серед флавоноїдів переважає кверцитин. Ліпідний комплекс представлений токоферолами, фосфоліпідами, ацилгріцеринами. Силібін відноситься до групи гепатопротекторів. Перешкоджає руйнуванню клітинних мембран, що обумовлено здатністю інгібірувати перекисне окислення ліпідів в пошкоджених гепатоцитах, внаслідок чого відбувається стабілізація клітинних мембран, запобігає втрата компонентів клітини. Перешкоджає проникненню в клітку деяких гепатотоксичних речовин (зокрема отрути гриба блідої поганки).
Розторопша крім лікувальних властивостей має харчову цінність. Споживають молоді листки і м'ясисте квітколоже, які містять вітаміни та мікроелементи.
Фармакологічні властивості
Препарати з розторопші є гепатопротекторами, мембраностабілізаторами, антиоксидантами, надають загальнозміцнюючу імуномоделюючу дію.
Олія, екстракт і шрот насіння розторопші добре впливають на обмін речовин, підвищують опірність організму до різних захворювань, володіють антиалергенними і детоксикаційними властивостями, завдяки унікальному набору Омега-3- полінасиченних жирних кислот в оптимальному співвідношенні. Виявлена антиоксидантна, антимутагенна, мембранопротекторна, ранозагоювальна дія олії розторопші.
Практично повна відсутність токсичності і приємний смак плодів розторопші дозволяє використовувати порошок з них як сурогат кави і у виробництві лікувально-профілактичних хлібобулочних і кондитерських виробів.
Олія розторопші в поєднанні з іншими компонентами природного походження використовується в косметичних композиціях для посилення обмінних процесів і відновлення нормального тургору шкіри, догляду за запаленою шкірою, що піддалася термічній дії або дії ультрафіолетових променів.
На основі флаволігнанів, виділених з насіння розторопші, створені всесвітньо відомі препарати для лікування і профілактики гепатитів, цирозів печінки, виразок токсичного характеру.